Ok, so PET sells for 200 a ton here, and a baler makes 1/2 tons bales..
lets see, 500 + shipping + gas money = 600??. If I get 40 lbs a week it will take me a year to get a ton (2000/40 = 50 weeks) and I need 3 tons just to break even (3 x 200 = 600) so 3 years before I start making a profit?!?!
Hell no not for me lol I'd rather get metal and make a profit on every trip.
I guess if you had a good source for bottles it could be worth it its just not to me. Anyone know of a better source than going around and asking your neighbors?
Bookmarks