I would also think that you have to figure out how many boards will get you a pound and how long it takes you to break them down to get that pound. I would rather break down towers and get multiple items to sell rather than breakdown a cellphone just for the boards. Maybe I am wrong but I think the price for a whole cell compared to just the board probably relates to the cost to the buyer to pay an employee to open the cells to get to the boards. I also foresee a board grading in the near future just like that of computer mobos. Especially since there are many smart phone brands and sizes. Is an apple 16gig iphone 4s board going to be priced the same as one that is a first generation and only 8gig? I say take the $6 or so a pound and let the buyers figure that one out with the refinery..jmo.